Extended Events Kullanarak Veritabanına Session Gelip Gelmediğini Bulmak

Eğer veritabanlarınızı konsolide ettiyseniz bir süre sonra kullanılmayan veritabanlarınızı tespit edip kaldırmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda veritabanına session gelip gelmediğini bulmamız gerekir. Extended Events Kullanarak veritabanına session gelip gelmediğini bulabiliriz.

SSMS üzerinde Management-> Extended Events ->Session’a gelerek sağ tıklıyoruz ve  New Session Wizard diyoruz.

Gelen ekranda aşağıdaki gibi session’a bir isim veriyoruz. Start the event session at server startup’ı seçmiyorum. Çünkü server başladığında bu session’ın otomatik olarak başlamasını istemiyorum. Next diyerek ilerliyoruz. Bir sonraki ekranda Do not use template diyerek tekrar next diyorum.

 

 

Gelen ekranda Event Library yazan yere completed yazıyorum ve gelen listeden aşağıdaki event’lara çift tıklayarak seçiyorum. Yaptığım seçimlerin sağ tarafta selected events kısmında listelendiğini görüyorum. Next diyerek ilerliyorum.

 

 

Bir sonraki ekranda aşağıdaki seçenekleri seçiyorum.

 

Client hostname

Client app name

Database name

Sql text

User name

 

Bir sonraki ekranda aşağıdaki gibi filter koyabilirsiniz. Veritabani_ismi yazan yere kendi veritabanı isminizi yazmalısınız.

 

 

Ya da oluşturduktan sonra da session üzerinde sağ tıklayıp properties’den Events’a gelip Configure diyerek filtre koyabilirsiniz. Eğer oluşturma aşamasında değil de sonradan filtre koyacaksanız seçtiğiniz tüm event’lar için teker teker filtre koymanız gerekir. Örneğin bizim örneğimizde aşağıdaki gibi sp_statement_completed’ı seçerek Filter’a bir filtre yazarsanı rpc_completed’a tıkladıktan sonra filtre kısmına gelirseniz aynı işlemi burada da yapmanız gerekecektir.

 

 

Daha sonraki ekranlarda next next finish diyerek işlemi tamamlıyoruz ve oluşan session’ın üzerine gelip aşağıdaki gibi start ediyoruz.

 

 

Session üzerinde watch live data dediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Eğer veritabanına hiç session gelmiyorsa veritabanının kullanılmadığı sonucuna varabiliriz.

 

Loading

Leave Your Comment