MongoDB Sharded Cluster Bileşenleri

MongoDb Sharding, birden fazla makineye verileri dağıtmak için kullanılan bir yöntemdir. Sharding sayesinde verilere erişmek daha performanslı olacaktır. 

Sharding Cluster, üç ana bileşenden oluşur. Bunlar;

Shard’lar: Bir collection’a ait verinin uygun bir kurala göre bir parçasının tutulduğu MongoDB instance’ıdır. Verinin shardlara bölünmesi, erişim esnasında sadece ilgili shard’ları ilgilendireceğinden performans artışı söz konusudur. Shard’lar, tek bir mongod instance’ı olabildiği gibi yedekli olacak şekilde replica set’ler olarak da tanımlanabilir.

Konfigürasyon Sunucuları: Cluster’a ait metadata verilerinin tutulduğu sunuculardır. Konfigürasyon sunucuları da birer mongod instance’ıdır.

Routing Instance’lar: Uygulamalar tarafından  shard’lara okuma ve yazma işlemlerinin yapılmasını sağlayan mongos instance’larıdır. Uygulamalar doğrudan shard’lara erişemez. Bu instance’lar farklı sunucularda çoklanarak yüksek erişilebilirlik sağlanmış olur.

 

 

mongodb-bilesen

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*

Lütfen captcha kodunu giriniz *

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lütfen captcha kodunu giriniz *

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.