İşletim Sistemi ve SQL Server Log’larını Kontrol Etmek

SQL Server Veritabanı Yöneticilerinin genelde günlük olarak kontrol ettiği ya da bir hata ile karşılaştıklarında hatanın nedeni bulmak için kullandıkları log’lardır. Bu makalede bu log’ları nasıl kontrol edeceğimizi işleyeceğiz.

 

SSMS üzerinden, aşağıdaki gibi Management altından SQL Server Logs’a sağ tıklayarak View sekmesinden her iki log’a da erişebilirsiniz.

 

 

İşletim sistemi log’larına SSMS dışında Event viewer ya da olay günlüklerinde aşağıdaki gibi windows günlüklerinin ya da windows logs’un altından erişebilirsiniz. Event viewer’a ulaşmak için işletim sistemi üzerinde Run kısmına(windows server’da home tuşuna bastığınızda başlangıç kısmı) aşağıdaki gibi event viewer yada olay görüntüleyecisi yazıyoruz.

 

Event Viewer’a tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Windows Logs altındaki sekmelerden log kayıtlarını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*

Lütfen captcha kodunu giriniz *

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>