Incremental Statistics Nedir

25 Eki by NURULLAH ÇAKIR

Incremental Statistics Nedir

SQL Server 2014 ile gelen bir özelliktir. Eğer veritabanınızda partition varsa çok işinize yarayabilir. Partition yoksa bir işinize yaramayacaktır. Auto Update Statistics’i True yaparsanız tablodaki satır değişikliği %20’yi geçtiğinde istatistikler güncelleniyordu. Auto Create Incremental Statistics’i True yaparsanız bu işlem partition bazında gerçekleşir. Büyük veritabanlarında istatistik güncelleme işlemini partition bazında yaparak istatistik güncellemenin sisteme getireceği yükü azaltabilirsiniz.

 

Aşağıdaki script yardımıyla veritabanı seviyesinde auto create incremental statistics’i true yapabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra artık veritabanı seviyesinde partition yapılmış tablolarda yeni bir istatistik oluşacağı zaman incremental yapıda oluşacaktır.

 

 

Mevcut bir istatistiğin incremental yapıda olup olmadığını aşağıdaki sorgu yardımıyla öğrenebilirsiniz.

 

 

Aşağıdaki script yardımıyla da bir istatistiği  partition bazında update edebilirsiniz.

 

 

 

 

Eğer istatistik incremental yapıda değilse aşağıdaki gibi hata alırsınız.

 

Msg 9111, Level 16, State 1, Line 13

UPDATE STATISTICS ON PARTITIONS syntax is not supported for non-incremental statistics.

 

Aşağıdaki script yardımıyla da mevcut bir istatistiği incremental yapıya geçirebilirsiniz.  Bu script’i çalıştırdıktan sonra artık yukardaki hatayı almadan partition yapılmış tablolardaki istatistiklerinizi partition bazında update edebileceksiniz.

 

Veritabanındaki tüm partition yapılmış tablolardaki tüm istatistikler için yukardaki script’i veren script’i aşağıda bulabilirsiniz. Script’te AND tbl.name=’TabloIsmi’ kısmının başındaki – – işaretini kaldırıp TabloIsmi yerine bir tablo ismi yazarsanız sadece ilgili tablo için gerekli script’i çıkaracaktır.

 

 

İstatistikler hakkında daha detaylı bilgi almak için “SQL Server’da İstatistik Kavramı ve Performansa Etkisi” isimli makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

 

Bir istatistiğin verileri dağıtımı hakkında detaylı bilgi almak içinde “DBCC SHOW_STATISTICS Nedir ve Nasıl Kullanılır” isimli makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen captcha kodunu giriniz *

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.