Oracle veritabanı ORA hatalarının periyodik olarak e-posta ile bildirimi

9 May by Ahmet Duruöz

Oracle veritabanı ORA hatalarının periyodik olarak e-posta ile bildirimi

Oracle veritabanlarında oluşan ORA- şeklinde hataların belirli periyodlarla e-posta adresine gönderimini sağlayabilirsiniz. Bunun için ADRCI: ADR Command Interpreter kullanılabilir. Aşağıdaki gibi bir script ile adrci kullanılarak ilgili trace dizinlerdeki alert log dosyalarındaki ORA- şeklindeki hatalar e-posta şeklinde bildirimi sağlanabilir.

Script içerisindeki J , ilgili node’daki instance numarasını belirtmektedir. Single instance için bu kullanılmamalıdır. Örnek script’te 3 veritabanı ORCL ORCLTEST ORCLDEV için işlem yapılmaktadır. mg parametresi e-postanın gönderileceği adresi belirtir. E-posta gönderimi UTL_MAIL.SEND fonksiyonu ile ORCL veritabanı üzerinden yapılmaktadır.
UTL_MAIL paketinin kullanımı için gerekli ayarların (ACL , smtp_out_server vs) yapılmış olması gerekmektedir.

Script içeriği :

Script’i oraerr.sh şeklinde bir script içine yazıp ilgili dosyanın modunun 755 olmasını sağlayın.

Yukarıdaki gibi içeriği olan script ile her 10 dakika da bir ,son 10 dakikada oluşan ORA- hatalarının gönderimi için oracle kullanıcısının crontab’ına aşağıdaki gibi ekleme yapın.

Sonrasın düzenli olarak her 10 dakikada bir ilgili veritabanlarında son 10 dakika içinde oluşan hatalar bildirilecektir.

NOT : editör kaynaklı “<” işaretlerinin ” &lt” şeklinde görülmektedir. Script içindeki &lt olan yerlerin “<” olarak değiştirilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen captcha kodunu giriniz *

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.