MS DTC ile SQL Server’a bağlanmak isteyen bir uygulama için gerekli ayarları yapmak

1 Eyl by NURULLAH ÇAKIR

MS DTC ile SQL Server’a bağlanmak isteyen bir uygulama için gerekli ayarları yapmak

Bu makalede MSDTC ile SQL Server’a bağlanacak bir uygulama için gerekli ayarları yapacağız.

Eğer SQL Server’ın bulunduğu sunucu windows cluster değilse ve  SQL Cluster DTC yoksa aşağıdaki sekmeden(araştır’a Dcomcnfg yazarak erişebilirsiniz.) Local DTC’ye sağ tıklayarak properties sekmesinden aşağıdaki ayarları yapmanız gerekir.

 

Allow Remote Administration’ı açmanız çok güvenli olmayacaktır.

 

Eğer SQL Server’ın bulunduğu sunucu windows cluster ise aşağıdaki sekmeden(araştır’a Dcomcnfg yazarak erişebilirsiniz.) Cluster DTCs’in altındaki(aşağıda silinmiş olarak gözüken yerde) Cluster DTC’nize sağ tıklayarak properties sekmesinden aşağıdaki ayarları yapmanız gerekir.

Allow Remote Administration’ı açmanız çok güvenli olmayacaktır.

 

Önemli bir not olarak; MS DTC sql’in default portlarını kullanmaz. Kendi kullandığı özel portlar vardır. Bu portların listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee784913(v=cs.20).aspx

 

Bu portların dışında portlar kullandığı da oluyor. Bu yüzden ilk kurulum aşamasında ms dtc kullanacak uygulama sunucuları ile veritabanı sunucuları arasında takılan port olup olmadığını kontrol edip gerekli erişim yetkisininin verilmesi gerekiyor. Bu işlemi yapmazsanız ms dtc ile gelen transactionlar aşağıdaki gibi abort olacaktır.

 

 

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir