Optimistic ve Pessimistic Concurrency Control Nedir

Birden fazla session veritabanında aynı anda bir değişiklik yapmak istediğinde session’ların birbirini olumsuz şekilde etkilememesi için yapılan kontrol’e Concurrency Control(Eş zamanlılık Kontrolü) denir.

 

Concurrency Control’ün iki çeşidi vardır:

 

Pessimistic Concurrency Control

Pessimistic, yani kötümser eş zamanlılık kontrolünde bir kullanıcı bir kaydı değiştirmek istediğinde o kayda kilit koyar ve o kaydı başkası değiştiremez. İlk değiştirmeye çalışan kişi kaydı değiştirdikten sonra değiştirilen kayıt üzerindeki kilit açılır ve diğer değiştirmek isteyenler artık değiştirebilir hale gelir.

Optimistic Concurrency Control

Optimistic, yani iyimser eş zamanlılık kontrolünde aynı anda bir kaydın update edilmeyeceği varsayılır ve birden fazla session aynı kaydı update etmek için erişilebilir. Eğer aynı kayıt birden fazla kişi tarafından update edilirse kayıtlardan biri iptal olur ve kullanıcıya iptal olduğuna dair bilgilendirme yapılır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*

Lütfen captcha kodunu giriniz *

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lütfen captcha kodunu giriniz *

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.